Wróć

Biblioteki

25 kwietnia 2022

Ukraińscy wydawcy, instytucje polskie i ukraińskie oraz osoby prywatne starają się aby w bibliotekach w Polsce znalazło się jak najwięcej książek w języku ukraińskim. Tu znajdziecie informacje o bibliotekach krakowskich oraz bazach online.

Biblioteka Kraków, Filia nr 8 „Szczęśliwy zakątek”

Biblioteka Kraków to sieć krakowskich bibliotek publicznych. Powiększające się zbiory w języku ukraińskim (aktualnie jest już duży wybór literatury dla dzieci i młodzieży) kierowane są przede wszystkim do Filii nr 8, zlokalizowanej w sąsiedztwie Konsulatu Ukraińskiego w Krakowie. W tym samym oddziale urządzono „Szczęśliwy zakątek” – miejsce gdzie dzieci wraz z opiekunami mogą spędzić czas, rozwijać uzdolnienia, wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i warsztatach ułatwiających adaptację w Krakowie. Aby spędzić czas w „Szczęśliwym zakątku” nie trzeba być zapisanym do biblioteki.
Aby móc wypożyczać książki do domu należy przyjść z paszportem lub kartą pobytu do wybranej filli lub zapisać się online przez profil zaufany . Bibliotekarz poprosi o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zapisu, jeśli będzie potrzeba, pomoże ją wypełnić. Można jednorazowo wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową.

ul. Brodowicza 1

pon., wt., śr., pt. 8.30–19.00, czw. 12.00–19.00

+48 12 412 49 55

[email protected]

UA: regulamin korzystania z wypożyczalni

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

W tematycznych wypożyczalniach i czytelniach czytelnicy znajdą nie tylko książki i czasopisma, ale również książkę „mówioną” i brajlowską, dokumenty życia społecznego, nuty, mapy, a w Artetece komiksy, filmy i muzykę na płytach analogowych, CD czy DVD, gry planszowe i komputerowe, a także dostęp do baz elektronicznych, z których można korzystać zarówno na miejscu, jak i on-line. Wypożyczyć tu można także czytniki ebooków oraz uzyskać dostęp do publikacji elektronicznych a także skorzystać ze sprzętu i oprogramowania niezbędnego do pracy twórczej.
Publikacje w języku ukraińskim dostępne są w Wypożyczalni i Czytelni Zbiorów Obcojęzycznych w pokoju nr 250. Do wypożyczenia jest literatura dla dorosłych, młodzieży i dzieci i stale pojawiają się nowe książki. Z dziećmi warto wybrać się do Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci w pokoju nr 48, gdzie znajduje się „Kącik Malucha" – otwarta przestrzeń z dostępem do polskojęzycznych zbiorów książkowych, kanapą, poduchami i kolorowankami.
Zapisać się można w buynku głównym oraz w Artetece z – jedna karta obowiązuje we wszystkich wypożyczalniach tematycznych. Jednorazowo można wypożyczyć 5 egzemplarzy bibliotecznych w każdej z wypożyczalni na okres 30 dni. Aby zostać czytelnikiem należy zgłosić się w paszportem lub innym dokumentem poświadczającym tożsamość (np. potwierdzeniem tożsamości wydawanym przez Konsulat Ukraiński lub cyfrowym dokumentem mObywatel). Biblioteka jest w trakcie prac nad tłumaczeniem regulaminu w języku ukraińskim.

Budynek główny:

ul. Rajska 1

pon.– pt. 10.0–19.00, sob. 10.00–14.00

+48 12 375 22 82 (pok. 250)

+48 12 375 22 56 (pok. 48)

PL: regulamin korzystania z wypożyczalni

Arteteka:

ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)

pon.–pt. 10.0–19.00, sob. 10.00–14.00

+48 12 375 21 40

+48 12 375 21 41

+48 12 375 21 42

[email protected]

PL: regulamin korzystania z wypożyczalni

Bezpłatne ebooki dla dzieci w języku ukraińskim

darmowy dostęp do książek

Bezpłatne audiobooki dla dzieci w języku ukraińskim

darmowy dostęp do audiobooków